Konfederato, na kogo powinieneś głosować w 2 turze? ANALIZA.

Opadł kurz po 1 turze wyborów i zaczyna się liczenie głosów przed drugą. Z tego powodu języczkiem uwagi stał się Krzysztof Bosak kandydat Konfederacji, którego elektorat może zdecydować kto zostanie Prezydentem Polski w 2020 roku.

Sama Konfederacja postanowiła nie zabierać głosu w sprawie, zostawiając zdanie „sumieniu jej wyborców” ale wśród potencjalnych Konfederatów na forach sympatyków rozgorzała dyskusja co zrobić. Są 3 główne poglądy

Pogląd 1 (najpopularniejszy) – bojkot 2 tury.

Pogląd 2 – głosowanie na mniejsze zło, kandydata bliższego ideologicznie czyli Andrzeja Dudę.

Pogląd 3 – zrobienie na złość PiSowi, który na łamach swojej telewizji bojkotował lub przedstawiał w złym świetle Konfederację i zagłosowanie na Rafała Trzaskowskiego, grzebiąc jednocześnie kandydata Prawa i Sprawiedliwości.

W tym wpisie nie będę nikogo przekonywał co jest lepsze dla ich wizji Polski. Do tematu podejdę strategicznie i zastanowię się, który kandydat dla samej Konfederacji jest lepszym wyborem.

Jeśli wygra Rafał Trzaskowski to opcje są dwie, albo będziemy mieli przedterminowe wybory parlamentarne albo przez kolejne 3 lata będziemy mieli wojnę PO- PiS. O ile pierwsza opcja daje nadzieje Konfederacji na poprawienie stanu w Sejmie, jest mało prawdopodobna bo Jarosław Kaczyński już raz w ten sposób wysłał się na 7 lat do opozycji,po za tym co miałyby mu dać przedterminowe wybory? Prezydenta nie odzyska, a na większość konstytucyjną nie ma szans.Druga opcja to praktycznie zniwelowanie Konfederacji na prawicy. Stanie się dokładnie to co dzieje się obecnie w obozie tzw. szerokiej opozycji, gdzie ani Lewica ani PSL nie są w stanie przeskoczyć szklanego sufitu bo za każdym razem część elektoratu antyPiS głosuje na tzw. mniejsze zło, które ma z tym PiSem teoretycznie największe szanse czyli PO. Za 3 lata podczas wyborów parlamentarnych wielu potencjalnych wyborców Konfederacji zamiast oddać na nią głos odda go na PiS upatrując w tej partii jedyną szansę na walkę z tzw.centro-lewicą.

Jeśli wygra Andrzej Duda, to PiS przez kolejne 3 lata ma pełen spokój w rządach. Z pozoru dla Konfederacji to zła decyzja ale tylko z pozoru. To 2 kadencja PiSu i praktycznie pewne jest zmęczenie ich elektoratu, świetnie to pokazało PO w 2015 roku, nie ma możliwości żeby po dwóch pełnych kadencjach utrzymać ponad 40% poparcia wśród społeczeństwa, a to powoduje, że naturalnym spadkobiercą niezadowolonych byłych wyborców PiS jest Konfederacja. W 2023 roku Konfederacja może stać się realną siłą polityczną w tym kraju, z kilkunasto jeśli nie kilkudziesięcioprocentowym poparciem.

Oczywiście jest grupa Konfederatów, która gra na rozłam czy nawet upadek Prawa i Sprawiedliwości ale akurat ten scenariusz jest dla nich najgorszy bo powoduje, że na prawicy powstanie kilka innych ugrupowań, z tymi samymi twarzami ale nowym szyldem bez piętna „Kaczyńskiego” czy „łamania demokracji” i ogromnym elektoratem do zagarnięcia również wśród Konfederacji.

Jedna myśl na temat “Konfederato, na kogo powinieneś głosować w 2 turze? ANALIZA.

  • 1 lipca 2020 o 20:45
    Permalink

    Jedna mała uwaga….Konfa wcale nie musi przejąć obecnego elektoratu prawicowego. W przypadku rozłamu w Zjednocznej Prawicy swoje wezmą Gowin i Ziobro a pewnie i powstanie Nowe związane z RM….w końcu nie przypadkim w wyborach startował Pan Piotrowski. Moje pokolenie nie wyjdzie poza ten krąg….skrzytwione socjalizmem i podszyte lękiem o przyszłość, co wydaje się zrozumiałe. Przyszłością Konfy są ludzie młodzi i jeśli partia się nie rozpadnie to jeśli postawi na „merytoryczność ekonomiczną Mentzena” która w sposób naturalny spaja wszystkie jej człony to będzie liczącą się siłą za trzy lata. Naturalny konflikt na linii Prezydent rząd będzie działał na jej korzyść dzięki wyrazistości jaką ma dotychczas. Oczywiście nie rozpatruję tu czy taka sytuacja będzie korzystna prze te 3 lata dla naszego kraju bo scenariusze są w takum przypadku mało przewidywalne.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *